Pyöräilyleikkejä

29.1.

Pyöräilyleikkejä 2–12 -vuotiaille -oppaassa (https://www.poljin.fi/fi/toiminta/pyorailykasvatus) esitellään 20 eritasoista pyöräillen toteutettavaa leikkiä, joista on iloa kouluissa, päiväkodeissa, urheilukerhoissa ja pihaleikeissä lasten kanssa.

Leikkien tiimellyksessä pyöränkäsittelyä oppii huomaamatta: pystyssä pysymiseen ja pyörän hallintaan ei lopulta tarvitse kiinnittää erityistä huomiota. Leikkien opitaan tasapainoa, toisten huomioimista, yllättäviin tilanteisiin reagointia. Näitä taitoja harjoitellaan esimerkiksi jahtaamalla saippuakuplia, kuljettamalla renkaita tai kepakoita, leikkimällä pyöräkäärmettä tai polttopalloa – kaikki pyörän selästä käsin. Tultuaan varmaksi pyöräilijäksi, jonka ei tarvitse keskittyä jarruttamiseen tai kääntymiseen, on lapsi valmis harjoittelemaan myös liikenteessä liikkumista.

Kommentointi on suljettu.